Yan Flüt Nasıl Üflenir – Video

Yan Flüt Nasıl Üflenir – Video

Yan flüt kursumuza gelenlerin akıllarına en çok takılan soruları sitemizde tek tek yanıtlıyoruz, peki neymiş bu sorular?

Yan flütü üflemesi ve çalması zor mu?
Yan flüt çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim?
Yan flüt kursunun fiyatları ve yan flüt fiyatları ne kadar?

Yan Flüt Üflemek Zor mu?

Yazı dizimize öncelikle yan flüt üflemesi zor mu sorusuyla başlıyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle, şehir efsaneleriyle bir çok insan yan flüt çalmaktan vazgeçmektedir, fakat yan flüt sanıldığı kadar zor değildir. Yan flüt çalmak için 3 temel şey gerekir;

1. Sabırlı olmak
2. Düzenli çalışmak
3. İstekli ve araştırmacı olmak

Yan flüte üflemek, yan flüt çalmak kolaydır, fakat yan flüte üfleyerek ses çıkarabilmek için biraz zaman ve sabır gerekmektedir. Yan flüt gerçekten kolay bir müzik aleti değildir ve disiplinli bir çalışma yürütmediğiniz sürece ses çıkarmanız çok uzun bir zaman alabilir.

Bazen sadece ağız kısmını kullanarak sesler çıkarmaya çalışabilirsiniz, fakat işin içine tuşlar girdiği zaman, bazıları zorlanabiliyor, bu yüzden öncelikle hem nefesinizi eğitmek, hem diyaframı geliştirmek, aynı zamanda ses çıkarabilmeniz için ağız bölümü ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yan Flüt Üfleme Teknikleri

Ağız bölümünü dudağınıza yakın götürüyorsunuz ve hem içe doğru çevirerek hemde dışa doğru çevirerek içine nefes üfleyip öncelikle hem tiz hemde pes sesler veya sadece normal bir ses çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Yan flüt üflemeyi merak edenler için aşağıdaki videoyu izleyip ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Bunu becerebildikten sonra, flütün diğer kısımlarını ağız kısmına birleştirerek farklı notalar üflemeye çalışabilirsiniz. Notaları üflemeyi öğrenirken en önemlisi bir tane nota ile başlayarak birer tane nota eklemektir. Bir tane oktavı öğrendikten sonra ise her şey çok daha kolay oluyor. Eğer yinede zorlanıyorsanız, tekrar diğer parçaları çıkarıp bir süre sadece ağız kısmı ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde hem nefesinizi eğitmiş, hemde diyaframınızı çalıştırmış oluyorsunuz, çünkü flüt çalarken diyafram çok önemlidir ve her zaman kullanmanız gereken bir kastır.

Müzikte ve özellikle nefesli çalgılarda diyaframın çok önemli bir yeri olmaktadır. Ses çıkarmaya başardığınız zaman ve aynı şekilde flütü birleştirip ses çıkardığınız zaman, notaları tek tek çalmaya başlayarak ses ve nefes kontrolü üzerinde çalışacaksınız.

Yan flüt çalmayı öğrenirken ciddi anlamda sabırlı olmanız gerekiyor. Yan flüt güzel bir müzik aletidir, fakat sabırlı olmadığınız sürece, flüt size yardımcı olmaz. Müzikte en önemli konu sabırdır ve özellikle nefesli çalgılar gibi, yan flütü eğer en iyi şekilde üflemeyi öğrenmek isterseniz, her şeyi adım adım yapmak zorundasınız.

happy wheels
Paylaş

365 Sanat | Yorumlar

Open