Gitarda Tellerin Önemi

Gitarda Tellerin Önemi

Elektro gitar kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden bir tanesi telin kalınlığıdır. Gitara yeni başlandığı dönemlerde çok dikkat edilmeyen bu konu, iyi bir ton almak için en önemli unsurlar arasında gelmektedir. Doğru ton için doğru tel kalınlığıyla çalmak gerekir!

Telin kalınlığı, vurgu tonlarını ve aktarmak istediğiniz seslerin kalitesi yansımaktadır.
Tel setlerinin kalınlıkları, en inceden kalın tona kadar devam eden bir inç olarak adlandırılmaktadır. Telde kalınlık arttıkça, teller sertleşmekte ve ince tellerin ton olarak parlaklılığı da daha baskın olmaktadır. Her iki seçeneğinde olumlu ve olumsuz tarafları söz konusudur. Tel kalınlıklarında doğru seçeneği bulmak adına değiştirilen tellerde bir süre alışmada ve uyum sağlamada zorlanılabilinir fakat bu süreç kısa sürer.

Yapılan tel değişimi ile yapmanız gereken şey gitar ayarlarını yeniden oluşturmak ve doğru uygulamaktır yani sap ayarı ve entonasyon ayarlarını gözden geçirmek gerekir.
İnce bir setten kalın bir sete geçtiğiniz takdirde karşılaşacağınız bir diğer sorun ise gitar sapına binen yükün çıkardığı 12. veya 15. Perdelerin yukarısında oluşan sorunlardır. Bu durumda  yapılması gereken ise sap ayarını yeniden gözden geçirmektir. Tel kalınlığı değişiklikleri gitarın tercihine göre ek işlemler gerektirmektedir. Mesela, sabit eşikli gitarlarda sadece sap ayarları yeterli iken tremelo sistemi olan gitarlarda alt eşit tel yüksekliği entonasyon ayarlarını gözden geçirmek gerekmektedir.

Aynı zamanda çalacağınız müzik tarzına göre tel kalınlığı değişecektir.
Akort düzeni tercih edilen tel kalınlığı sesi bazen ince ve kalın bazen gergin bir hal almasını sağlamaktadır. Tel boyu, tel kalınlığı arasındaki doğru orantı kullanılan seslerin kalitesini artırmaktadır.

Diğer gitar dersi yazılarımızda gitar tellerinin kalınlık ölçütlerinden ve tona etkilerinden bahsedeceğiz.

happy wheels
Paylaş

365 Sanat | Yorumlar