Gitarda Notaların Yerleri

Gitarda Notaların Yerleri

Gitarda Notaların Yerleri

Bugün sizlere gitarda notaların yerlerinden ve kolayca bu notaları nasıl bulabileceğinizden bahsedeceğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra gitarda notaların yerlerini biliyor olacaksınız.

Gitarda-Notaların-Yerleri

Gitarda notaların yerlerine geçmeden önce şunu söylemeliyim; bu dersimizin içeriği ne yazık ki Türkiye’de hiçbir eğitim blogunda yazmıyor. Size faydalı olacağını düşünüyorum. Gitar kursuna gittiyseniz çoğu öğretmen notaların yerlerini size notaların isimlerini öğreterek ezberletir. Ama ben size daha kolay olsun diye farklı bir yol izleyeceğim.Notaları ben de size şimdi öğreteceğim yolla öğrendim. Hatırlarsanız perdeleri 1,2,3 diye isimlendirmiştik. Soldan başlayarak 1,2,3,4 diye gidiyordu. Notalarının öğrenilmesinde bu öğrettiğimin de size faydası olacak. Şimdi ise 1,2,3,4 perdelerine 0(sıfır) sayısını ekleyeceğiz. Sıfırın anlamı boş tel yani hiç bir perdeye basmayacağız demek oluyor. Unutmamanız gereken diğer bir konuda tellere doğru parmakla vurmaktır. Bunları öğrendikten sonra notalarının gitar üzerindeki yerine geçelim.

Sağ el ile hangi tele hangi parmakla vurulacağını bilmiyorsanız buradan göz atabilirsiniz. GİTARDA NOTALARIN YERLERİNE GÖRE GÖSTERİMİ

6.TEL

O. Perde..Mi Notası 1. Perde..Fa Notası 3. Perde..Sol Notası

5.TEL

O. Perde…La Notası 2. Perde..Si Notası 3. Perde..Do Notası

4.TEL

O. Perde…Re Notası 2. Perde…Mi Notası 3. Perde…Fa Notası

3.TEL

O.Perde..Sol Notası 2.Perde..La Notası

2.TEL

O.Perde..Si Notası 1.Perde..Do Notası 3.Perde..Re Notası

1.TEL

O. Perde..Mi Notası 1. Perde..Fa Notası 3.Perde..Sol Notası

Yukarıda görmüş olduğumuz gitarın notalarının perdeler üstündeki yeridir.Bu notalar gitar eğitimin en büyük yapı taşlarından bir tanesidir.Yani çok iyi öğrenilmesi gerekir.O yüzden aşağıdaki alıştırmayı yapmadan diğer derse geçmeyiniz.

Alıştırma

Yukarıda notaların gitar üzerindeki yerlerini gördük.Bu alıştırmamızın amacı bu notalarının yerlerini iyi bir şekilde öğrenmek.Şimdi altıncı telden başlayarak 1. tele kadar yukarıdaki notalarını göstermiş olduğum perdelere sırayla basınız.Bu perdelere en başta elinizin alışması için nota isimlerini söylemeden sırayla 1-2 saat kadar tekrarlayınız.Tekrarı yaptıktan sonra perdelere sırayla basarken içinizden veya dışınızdan notaların ismini de söyleyiniz.Bunun amacı iyi bir şekilde notaların yerini kavramaktır.Bu alıştırma 1 gün boyunca boş vakitlerinizde yapın.İyi yaptığınıza inandığınız zaman diğer derslere geçin.Aksi taktirde diğer dersleri net bir şekilde anlayamaz yani gitar eğitiminizi yavaşlatabilirsiniz.

happy wheels
Paylaş
Open