Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda İzmir gitar kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Gitarda entonasyon ayarının nasıl yapıldığı konusu hakkında gerçekten çok uzun süreli tecrübelerimizden ve araştırma süreçlerimizden yararlandığımızın garantisini sizlere sunabilirim. Eğer gitarda entonasyon ayarının nasıl yapıldığı konusu hakkında bilgilendirme sağlamak istiyorsanız gerçekten çok doğru bir siteye geldiniz. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra gitarda entonasyon ayarının nasıl yapıldığı konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Gitarda-Entonasyon-Ayarı-Nasıl-Yapılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve araştırmalarımız doğrultusunda detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza geçiş yapalım.

Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapıldığı konusunda uzun yıllardır kazanmış olduğumuz tecrübelerimiz ve uzun süreli devam ettirdiğimiz araştırmalarımız doğrultusunda bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.


Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle entonasyon ayarı yapabilmek için bir adet tunerımızın “akord cihazımızın” olması gerekir. Mümkünse akord cihazımız dışardan ses almayan bir model olmalı. Örneğin kablo ile çalışan modeller. Yeni teknoloji cep telefonu gibi şeyler olmamalı.
  • Entonasyon yapacağımız tel yeni olmalı. Eski tel notayı doğru vermez. Eğer eski telleriniz ile entonasyon ayarı yaparsanız, yeni takım tel taktığınızda, tekrar entonasyon ayarı yapmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Entonasyon yapmadan önce kesinlikle sap ayarımızın düzgün olması gerekmektedir. Sap ayarı bozuk bir gitarın tel mesafesi değişeceğinden entonasyon doğru çıkmaz.
  • Entonasyon yapacağımız teli akordladıktan sonra 12. perdeye basarak oktavının tutup tutmadığına bakarız. Eğer 12. perdeyi kontrol etmez ve oktavına dikkat etmezseniz, gitarınızın entonasyon ayarını yaparken ve yaptıktan sonra büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Eğer 12. perdedeki ses boş telimizden pes ise fotoğrafta bir no lu okun gösterdiği vida sola doğru yavaşça gevşetilir. Tel boşalmış olacağı için tekrar akorunu yapmamız gerekir.
  • Tunerda kontrol edilir, hala pes ise aynı işlem tekrar yapılır. Tuner, sadece entonasyon ayarı için değil, gitarın her konusunda ihtiyacınız olacak bir gereçtir.
  • Eğer 12. perdedeki ses boş telimizden tiz ise fotoğrafta bir no lu okun gösterdiği vida sağa doğru yavaşça sıkılır. Tel gerilmiş olacağı için tekrar akorunu yapmamız gerekir.
  • Tunerda kontrol edilir, hala tiz ise aynı işlem tekrar yapılır.
  • Entonasyon ayarını tam olarak yapabilmek için telin yeni takılmış olması ve sapın düz olması gerekmektedir.

Bugün sizlere gitarda entonasyon ayarının nasıl yapılabileceği konusunda İzmir gitar kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir. Entonasyon ayarını nasıl yapabileceğinizi öğrendiğinize göre artık rahat bir şekilde gitarınızı çalabilir, enstrümanınıza hakim olabilmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Müzik hayattır, hayatınızı dolu dolu yaşayın, yaşamadığınız bir an bile kalmasın, her tecrübeyi edinin. Dediğimiz gibi, bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır. Müzik, aşk, mutluluk, huzur, sanat ile kalmanız dileklerimiz ile.

happy wheels
Paylaş