Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizler için gitarınızı nasıl akort edebileceğinizi açıkladığımız detaylı bir yazı hazırladık.

Gitar-Nasıl-Akort-Edilir

Akort yapmanın birçok yolu vardır. Gitarınızın sap kısmına bir akort cihazı yerleştirir veya telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlardan akort uygulaması indirip kolay bir şekilde dakikalar içinde yapabilirsiniz. Ama önemli olan bu cihazlara bağlı kalmamaktır. Yani gitarınızın akordunu kendiniz sese bağlı olarak yapmalısınız. Bu durum kulak ile yapılan akort diye adlandırılmaktadır. Tabi bu yeni başlayan bir gitarist adayı için oldukça zordur. Siz şimdilik en yakın enstrüman mağazasından bir akort cihazı satın alın ve bunu kullanın.

Kulaktan akort yapmak için ise parmak geliştirirken perdeleri tek tek geçiyorsunuz bu çalışmalar ve ritim çalışmaları, sürekli cihazdan akort yapmak ile birlikte zamanla kulaktan akort yapmaya başlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda akort ayarlarını bozun ve tekrar yapmaya çalışın. Bu çalışmanızda aman dikkat! telleri koparmayın, Bu işlemi yaparken teller kopsa dahi yüzünüze gelmeyecek bir biçimde gitarınızı tutunuz.

Teller ve Notalar

Akort yaparken bazı harfler göreceksiniz ve bu harflerin ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Öncelikle bu harflar birer notadır. Bu notaların bir sıralaması vardır, ki bu sıralama evrensel (mecburi sıralama veya batılı anlamda) nota sıralamasıdır. Şu şekilde;

A –  La
B –  Si
C –  Do
D –  Re
E –  Mi
F –  Fa
G – Sol

Bizde (Türkiye’de) ise “do, re, mi, fa, sol, la, si” dir(ilkokulda flüt çalanlar bilir). Ama biz yinede “la, si, do, re, mi, fa, sol” şeklinde de bilelim ve hafızamıza kazıyalım.

Gitarınızın telleri çok önemlidir çünkü buna göre akort cihazlarınızı kullanacaksınız. Öncelikle tellerin isimleri üstten altta doğru;

E – Mi (Kalın)
A – La
D – Re
G – Sol
B – Si
E – Mi (İnce)

Bu notaların 1,2,3,4,5,6 diye sıralaması ise şu şekilde;

6- E – Mi (Kalın)
5- A – La
4- D – Re
3- G – Sol
2- B – Si
1- E – Mi (İnce)

Klasik, akustik, elektro gitarlar için tel isimleri ve sıralaması bu şekildedir. Bas gitar için ise;

1- G – Sol
2- D – Re
3- A – La
4- E – Mi

happy wheels
Paylaş