Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitar çalmayı seven ve evinde gitar bulunduran herkes, gitarının bakımını belli aralıklarla ve güzel bir şekilde yapmaya özen gösterir. Bu noktada, sesi net ve doğru alabilmek, gitarın da ömrünü uzun tutabilmek adına gitar temizliği yapılır. Gitarın temizlenmesi ise belli faktörler göz önünde bulundurularak ve bazı materyalleri dikkatli kullanarak gerçekleştirilir.

Gitar Neden Temiz Tutulmalıdır?

Sesin olması gerektiği netlikte ve tonda alınabilmesi için, gitar aksamlarının ve tellerinin oldukça temiz ve bakımlı olması gerekir. Aynı zamanda bir gitarın ömrünü de bu temizlik ve bakım işlemleri belirlemektedir.

Hassas enstrümanlardan biri olan gitar, toz kapmayacak ve kuru olacak yerlerde saklanmalıdır. Yağmur suyu almaması ve başka maddeler ile etkileşime girmemesi için de gitar kılıfı kullanılmaktadır.

Gitar Nasıl Temizlenir?

Genellikle enstrüman satan mağazalarda “gitar temizleme setleri” bulunur. Bu setlerin içindeki malzemeler çoğunlukla standarttır. Silikonsuz ya da silikonlu gitar cilası, temizleme bezi ve tel değişimi için winder aleti bu seti oluşturur.

Gitarın kuru tutulan gövdesi, temizleme bezine cila damlatılarak silinir. Bu şekilde gitar yüzeyinde daha önceden oluşmuş olan çatlaklar ve çizikler de kapatılmış olur. Gitarın ağaçtan yapıldığı göz önüne alınarak, gövde kısmı kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.

Winder aleti yardımı ile gitar telleri çıkarılır ve teller tek tek bez yardımı ile silinir. Gövdede yapılan temizlik işlemi tamamen bitirildiğinde ise teller yeniden yerlerine takılır ve akort ayarı yapılır.

Artık gitarınız temiz ve kullanıma hazır şekilde karşınızdadır.

Tel temizliği

Eğer ki gitarın tellerine doğru şekilde bakmazsak çınlamalar ses kaymaları ve cızırtılar artar. Bunun önüne geçmek için telleri gerektiği şekilde temizlemeliyiz.

Gitarı kullanırken ellerimizdeki ter ve kir gitara zarar verecektir ve tellerin kullanma ömrünü kısaltacaktır. İlk önce tellerimizi sağlıklı bir şekilde temizlemek için kuru ve kalıntı bırakmayan bir bezle silmemiz gerekir. İyi bir temizlik tellerdeki paslanmayı önler ve uzun ömürlü olur. Önemli bir not daha gitarın gövde kısmı ağaçtan yapıldığı için asla nemli bırakılmamalıdır.

happy wheels
Paylaş