Gelmiş Geçmiş En Başarılı 10 Gitarist

Gelmiş Geçmiş En Başarılı 10 Gitarist

Gelmiş Geçmiş En Başarılı 5 Gitarist

Merhaba, bugün sizlere izmir gitar kursu seviyesinde bilgilendirme sağlayacağımız, dünya üzerinde gelmiş geçmiş en başarılı 10 gitaristi listelediğimiz bir yazı hazırladık. Bu bilgilerin aralarına yerleştirdiğimiz küçük mesajları ancak izmir gitar kursuna giderseniz bulabilirsiniz fakat biz sizlere bu hizmeti bugün sitemizde sağlayacağız.

 

Aklınızda şu sorular mı var;

+ Dünya üzerindeki en başarılı gitaristler hangileridir?

+ Dünya üzerindeki en başarılı gitaristler arasında Türk gitaristlerde var mıdır?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek diğer tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz dünya üzerinde gelmiş geçmiş en başarılı 10 gitaristi listelediğimiz yazımıza geçelim.


1) B.B. King (16 Eylül 1925 – 15 Mayıs 2015 / Bena, Mississippi)

Riley B. King veya B.B. King olarak da bilinen ABD’li Blues gitaristi ve bestecisi. “King” lakabını taşıyabilen üç büyük Blues sanatçısından birisidir. B.B. takısının anlamı ise 1948 yılında “Beale Caddesi Bluescu Çocuk” anlamına gelen “Beale Street Blues Boy” cümlesinden alır. Daha sonraları ise “Blues’in Genç/Çocuk Kralı” anlamına gelen “Blues Boy King”u kullanmış son olarak ise B.B. King olarak kalmıştır.

2) Joe Satriani (16 Temmuz 1956 /New York)

Joe “Satch’ Satriani, ABD’li enstrümantel rock gitaristi ve dünyanın en büyük gitar virtüözlerinden bir tanesidir.

3) Yngwie J. Malmsteen (30 Haziran 1963 / Stockholm, İsveç)

Yngwie J. Malmsteen, 7 yaşındayken Jimi Hendrix’in ölümü üzerine televizyonda yayınlanan bir programı izlerken, evde hiç kullanılmayan akustik gitarını alıp gitar çalmaya başlar. Henüz 10 yaşındayken “Deep Purple” grubunun bütün şarkıları çalar hale gelmiştir.

4) Carlos Santana (20 Temmuz 1947 / Jalisco, Meksika)


Asıl adı Carlos Augusto Alves Santana olan Carlos Santana, meksikalı gitarist ve söz yazarıdır. Aldığı 10 grami ve 3 Latin Grammy ödülü ile çok başarılı bir kariyere sahiptir.

5) Eric Clapton (30 Mart 1945 / Ripley, İngiltere)

Kanada asıllı bir İngiliz Blues gitaristi, bestecisi ve şarkıcısıdır. Lakabı “Slowhand”dir.

6) Steve Vai (6 Haziran 1960 / Long Island, New York)

ABD’li elektro gitar virtüözü olan Steve Vai, çeşitli tarzlarda ve ağırlıklı olarak solo gitar için besteler yapan bir sanatçıdır.

7) Jimi Hendrix (27 Kasım 1942 – 18 Eylül 1970 / Seatlle, Washington)

Johnny Allen “Jimi” Hendrix, Amerikan gitar virtüözü, şarkıcı ve söz yazarıdır. Aynı zamanda kendisi kültürel bir ikon ve rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir.

8) John Petrucci (12 Temmuz 1967 / Long Island, New York)


Dream Theater grubunun ünlü gitaristidir. John Petrucci, aksak ve poli ritim tekniklerini kullanmasıyla ünlüdür. Gitar soloları genellikle çok hızlıdır.

9) Randy Rhoads (6 Aralık 1956 – 19 Mart 1982 Santa Monica, California)

7 yaşında gitar çalamya başlayan Randall William Rhoads’ın hocalarının öğretecek bir şeyler bulamaması ile gitar eğitimi alma süreci biten bir gitar virtüözüdür. 14 yaşında, annesinin müzik okulunda gitar hocalığına başlar. Randy Rhoads aynı zamanda keman, saksafon, piyano, trompet gibi enstrümanları da çalıyordu.

10) Ritchie Blackmore (14 Nisan 1945 –  / Weston, İngiltere)

Hard Rock müziğinin öncülerinden olan, Deep Purple’ın kurucu üyelerinden efsane klavyeci Jon Lord ile beraber kurdukları Rainbow isimli grup ile 1980’li yılların başından 1990’lı yıllara kadar uzun seneler çalışltıktan sonra rock müziğe veda etmiştir. 1994 yılında eşi Candice Night ile beraber kurdukları İngiiz yerel müziklerini laternatif bir tarz ile yorumlayan Blackmore’s Night isimli bir grup kurmuştur ve bu grup 2004 yılında İstanbul Yedikule’de konser vermiştir.


Eğer gitar çalarken bir hata yaptığını düşünüyor fakat hangi hatayı yaptığını bilmiyor ise “Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri” isimli yazıyı okumanı tavsiye ederiz.

happy wheels
Paylaş