Entonasyon Ayarı Nedir? Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Entonasyon Ayarı Nedir? Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Entonasyon Ayarı Nedir?

Entonasyon-Ayarı-Nedir-Entonasyon-Ayarı-Nasıl-Yapılır

Entonasyon kelimesinin sözlük anlamı: Sesi yönlendirme ve tonlama anlamlarına karşılık gelmektedir.

Entonasyon ayarı, enstrümanınızın akordunu yaptıktan sonra enstrümanınızın notalarında bir gariplik olması, doğru yerlerde doğru notaların olmaması gibi durumlara yardımcı olacak bir düzeltme yöntemidir. Bazı durumlar gerekçesiyle (Hava durumu, saklama koşulu, kullanılma sıklığı) entonasyon ayarı bozulan enstrümanları rahatlıkla düzeltebilirsiniz.

Elektro Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Gelelim kilit soruya: “Elektro Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?”

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunu metal parça üzerindeki vidaları sıkıp gevşeterek entonasyon ayarı yapabilirsiniz. Dilerseniz entonasyon ayarının nasıl yapıldığı hakkında bilgilendirmeler sunalım;

  • Entonasyon ayarı yapacağınız gitarın tellerinin yeni olması ve akordunun tutmuş olması gerekmektedir. Eski teller her zaman doğru notaları veremeyebilir. Emin olmak adına, entonasyon ayarı yapmadan önce gitarınızın tellerini değiştirmenizi öneririz.
  • Entonasyon yapmadan önce, sap ayarınızın düzgün olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer gitarınızın sap ayarında bir bozukluk var ise, gitar ile tel arasındaki mesafe yanlış olduğu için entonasyon doğru çıkmaz.
  • Entonasyon yapacağımız teli akortladıktan sonra, gitarınızın 12. perdesine basarak oktavınının doğru olu olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Eğer 12. perdedeki ses, boş telimizden daha kalın yani pes ise, vidayı sola doğru gevşetiniz. Bu durumda tel boşalmış olacağı için, gitarınızın akordunu tekrar yapmanız gerekmektedir.
  • Bu işlemleri yapar iken mutlaka ya ses alıcısı yüksek olan bir tuner kullanın ya da elektro gitarınıza doğrudan tuner’ı bir jak yardımı ile bağlayın.
  • Eğer 12. perdedeki ses, boş telimizden daha ince yani tiz ise, vidayı sağa doğru sıkınız. Bu durumda tel boşalmış olacağı için, gitarınızın akordunu tekrar yapmanız gerekmektedir.
  • Eğer bu açıklamalara rağmen entonasyon ayarınızda bir sorun olduğunu ve çözümünü bulamayacağınızı düşünüyorsanız, sanat merkezimize elektro gitarınız ile gelip, bakım uzmanlarımız tarafından entonasyon ayarı yaptırabilirsiniz.

Entonasyon ayarı yapmak, yukarıda anlatıldığı gibi kolay gözüken fakat önemli işlemler gerektirmektedir. Ayrıca unutmayın, entonasyon ayarı yaparken dikkat etmeniz gereken tek bir şey vardır. Ayarı dikkatlice yapmak, çevrenizde dikkatiniz dağıtabilecek hiç bir şeyin olmaması gereklidir, aksi takdirde bir yanlış hareketiniz gitarın klavyesine ciddi zararlar verebilir.

happy wheels
Paylaş