Çello Nedir?

Çello Nedir?

Çello son yıllara kadar ülkemizde az bilinen bir müzik aletiydi. Özellikle 2cellos, Apocalyptica, Piano Guys gibi gruplar sayesinde isminden söz ettirmeye başladı.

Çellonun ilk örneklerine 16. Yüzyılda rastlanır. İlk olarak orkestralarda bas sesleri desteklemek için kullanılmışlardır. Çellonun tek başına bir enstrüman olarak kabulü ise 18.yüzyılda olmuştur. Çellonun piyasaya sürülmesi “Andrea Amati” tarafından olmuştur ve piyasaya sürülen cinsi 5 tellidir. Sonraki dönemlerde çello tek başına enstrüman olarak kabul görmüş orkestrada kullanımdan biraz uzaklaşmıştır.

Çelloda elin 5 parmağından başparmak hariç hepsi kullanılır. Başparmak kullanılmak istense de çalanı oldukça zorlar. Çello çalmaya yeni başlayanlarda baş parmağı da kullanmaya çalışmak kişiyi biraz zorlasada daha ileriki seviyelerdeki bir müzisyen başparmağını da kullanarak farklı bir hava yaratabilir. Akort işlemi ise hemen hemen bütün telli çalgılarda olduğu gibi kulak denilen parçalar kullanılarak yapılır. Çello akordundaki ince sesleri akort etmek için “fix” denilen bir parça kullanılır. Seslerin net ve düzgün çıkması için arşe doğru ve sağlam tutulmalıdır. Nasıl gitar çalmak için penaya ihtiyaç duyuluyorsa çello çalmak için de arşe gereklidir.

Çello kursumuzda çelloyu tanımak adına ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz.

happy wheels
Paylaş

365 Sanat | Yorumlar