Tezene ve Bağlama Nasıl Tutulur

Tezene ve Bağlama Nasıl Tutulur

Bağlamada Tezene Tutuşu Nasıl Olur?

Bağlama yapısı gereği oturularak çalınması uygun olan bir müzik aletlidir. Tüm müzik aletlerinde olduğu gibi doğru ses için, bağlamayı da doğru pozisyonda çalmak gerekmektedir. Bağlamayı doğru çalabilmek için öncelikle kendi beden ölçülerinize uygun  enstrüman edinmeli,  buna göre uygun bir yükseklikte dengede oturmalısınız. Enstrümanın bombeli kısmı, kalçanızın bacakla gövdenizin birleşim yerine oturmalı, göğüs olarak adlandırılan tellerin bulunduğu yüzeyiyse tam karşıya dönük olmalıdır. Sap kısmı ise yere paralel değil hafifçe yukarıya bakar pozisyonda tutulmalıdır.

 

Bağlamanın Doğru Tutuluşu?

Perdelerin üzerindeki elimizin doğru duruşunu, başparmağımız ve işaret parmağımız arasında doğal olarak bulunan, oval bir “U” harfini anımsatan şekle benzetebiliriz. Sap kısmı bu tutuşa uygun olarak üretilmiştir ve elimizin oval kısmını sapın arka bölümünden temas ettirerek doğru pozisyonu yakalayabiliriz. Perdelere baskı uygulayacak parmakların tırnakları doğru ses için kısa tutulmalı, genel olarak parmakların duruş pozisyonu tellere dik pozisyonda olmalıdır.

Tezene Nasıl Tutulur?

Tezenenin tutuluşuna gelince, işaret parmağı ile baş parmak arasına yerleştirilen tezene üzerine baskı uygulanmadan hafifçe tutulmalıdır. Parmaklar fazla sıkıldığında icracı kısa sürede yorulur, çalma süresi doğal olarak kısalır. Yukarıdan aşağıya yapılan tezene vuruşlarında baş parmaktan destek alınır, tersi vuruşlarda ise işaret parmağı destek olacaktır. Hareketlerin tamamı bilekten yapılmalı, dirsekten gelen hareketler tercih edilmemeli ve tezene hareketleri sırasında tellerden çok uzaklaşılmamalıdır. Ayrıca tezenenin aşağı ve yukarı hareketleri birbirine eşit olmalıdır.

Bağlama kursumuzda tezene tutuşuyla ilgili ayrıntılı bilgi almanız mümkün, eğer tezene tutuşunda hatanız olduğunu düşünüyorsanız bağlama kursumuzu arayıp ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

happy wheels
Paylaş

365 Sanat | Yorumlar

Open